Free HTML5 Bootstrap Template by FreeHTML5.co

Jacques ile Efendisi Oyunu Hakkında

Dünyanın neresinde yaşadığı belli olmayan ve evsiz yaşamayı bilinçli olarak tercih etmiş dokuz insanın ellerine geçen bir kitapta geçen hikâyeleri birbirlerine anlatmaları üzerine kurulu. Oyun, üç farklı aşk öyküsünden hareketle yerleşik ahlâk değerlerini n yanı sıra, dostluğu, güveni, kıskançlığı, nefreti de sorguluyor. Akıl ve duyguyu tartıya koyuyor, tartının hangi tarafının ağır geldiğini seyircinin algısına bırakıyor. Jacques ile Efendisinin kısa yolculuğu boyunca soylular ve köylüler, efendiler ve uşaklar arasında gezerken dünyanın aldatma ve aldanmalar, gerçekler ve yalanlar, güven ve hıyanet arasında nasıl ince bir çizgi üzerinde durduğunu hatırlatıyor.

Kadro

card image

Ragıp Ertuğrul

Yönetmen


Ragıp Ertuğrul

Tiyatroya adımını 1988 yılında Tevfik Gelenbe Tiyatrosu’nda oyuncu olarak atan Ertuğrul, İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünden yüksek lisans derecesiyle mezun oldu. 2003 – 2015 yılları arasında hem Tiyatro... Tiyatro Dergisi’nin yazarları arasında yer aldı hem de Tiyatro Dergisi Ödülleri’nde jüri üyeliği yaptı, halen UNESCO’ya bağlı Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin başkanlığını yürütmektedir.

card image

Gökay Genc

Yönetmen Yardımcısı


Gökay Genc

1980 İstanbul doğumludur. İşletme ve Medya İletişim bölümlerinden mezun oldu. Cem TV’de dört yıl boyunca “Şehr-i İstanbul”, “Zirveye Giden Adımlar” ve “Bireyden Topluma” programlarını hazırlayıp sundu. 2008 yılından bu yana yerel ve ulusal dergilerde, haber portallerinde muhabirlik ve editörlük yaptı. Halen Kobi Yaşam Dergisi’nin kültür sanat editörlüğü görevini yürütmektedir. 2018 yılında Ragıp Ertuğrul ile birlikte kurduğu REST Tiyatro’nun genel koordinatörlüğünü ve tasarım yönetmenliğini üstlenmiştir. Genç, yaratıcı drama eğitimiyle ilgilenmekte olup “Tangopera” ve “Tek Kişilik Rövanş” olmak üzere iki tiyatro oyunu yazdı.

card image

Ayberk Erkay

Çevirmen


Ayberk Erkay

Fransız edebiyatı, çağdaş felsefe ve tiyatro kuramları eğitimi aldıktan sonra bu alanlarda uzmanlaştı, akademik ve yazınsal çalışmalarını bu alanlarda sürdürdü. Başta Fransızca olmak üzere, farklı Batı dillerinden çok sayıda edebi eseri Türkçeye çevirdi. Türkçeye kazandırdığı yüzden fazla tiyatro oyunu, çok sayıda düzyazı ve poetik metnin bir kısmı farklı yayınevleri tarafından yayınlandı, oyun çevirilerinden birçoğu profesyonel ve amatör topluluklar tarafından sahneye taşındı.

card image

Ozan Ömer Akgül

Dramaturg


Ozan Ömer Akgül

İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji ve Felsefe bölümlerinden lisans derecesini aldı. Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji anabilim dalında yüksek lisansını “Peyzaj Olarak Oyun: Heiner Müller’in Son Dönem Oyunları” adlı çalışmasıyla tamamladı. Aynı anabilim dalında doktora çalışmasını sürdürürken üç yıl araştırma görevlisi olarak görev aldı.

card image

Çiğdem Erken

Müzik


Çiğdem Erken

7 yaşında piyano çalmaya başlayan Erken, Ankara Devlet Konservatuarı’nın ardından Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde Master ve Sanatta Yeterlilik Programlarını bitirdi. Ayşegül Sarıca’dan piyanist olabilmek, Yücel Erten’den tiyatroda müzik yapabilmek adına çok şey öğrendi. 1994-1999 yılları arasında Ankara Devlet Operası’nda korepetitör ve orkestra sanatçısı olarak görev yaptı.

card image

Kemal Yiğitcan

Işık Tasarım


Kemal Yiğitcan

1966 yılında İstanbul’da doğan Kemal Yiğitcan, İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Fakültesi, Elektrik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Lisans bitirme tezini Sahne Işıklandırması üzerine hazırladı. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Akademisinde Dramaturji ve Tiyatro Eleştirisi üzerine yüksek lisans yaptı.

card image

Mehmet Selin Sağdıç

Hareket Düzeni


Mehmet Selin Sağdıç

2010 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Pantomim Sanat Dalında öğrenim gördüğü sırada Vecihi Ofluoğlu yönetiminde klasik pantomim tekniklerini akademik düzeyde öğrenerek subjektif mim, lirik ve gerçeküstücü (sürreal) mim stili üzerine yoğunlaşmaya başladı. Pantomim oyunlarını bu alanda sergilemeye devam etti.

card image

Merih Sualp

Kostüm Tasarımı


Merih Sualp

Babası büyük mizah yazarı Süavi Sualp dolayısıyla tiyatro kulisleri ve film setleriyle çocuk yaşta tanıştı. Eğitimine Çemberlitaş Belediye Konservatuarı ile başlayıp, Ankara Devlet Konsevatuarı Bale bölümüyle devam etti. Profesyonel sahne yaşamına dönemin popüler müzikal, kabare ve tiyatro gruplarıyla başladı. Sahnenin yanı sıra işin kostüm tarafıyla da ilgilendi; yine aileden gelen dikiş bilgisini tasarımla birleştirip tasarladığı kostümleri uygulama çalışmalarına başladı.

card image

Eser Köse

Afiş ve Oyun Fotoğrafları


Eser Köse

Kurumsal şirketlere ve sanat çalışmalarına (sahne ve gösteri sanatları, kitap, katalog vb.) bağımsız olarak hizmet vermektedir.

card image

Zeynep Erkekli

Oyuncu


Zeynep Erkekli

İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümü ile Mimar Sinan Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olan sanatçı, Trabzon Devlet Tiyatrosu, Levent Kırca Tiyatrosu, Dostlar Tiyatrosu ve Bursa Devlet Tiyatrosu’nda görev alıp halen İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu olarak görev yapmaktadır. İtalya’da Dario Fo’nun kadın oyunları üzerine çalışmalarına katılmıştır.

card image

Umut Demirdelen

Oyuncu


Umut Demirdelen

18 Ocak 1953 Ankara doğumludur.Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunudur. 'Şehnaz Tango', 'Üvey Baba' gibi dizilerde rol alan Devlet Tiyatrosu oyuncusu Umut Demirdelen, iki sezondur rol aldığı 'Kurtlar Vadisi: Pusu' dizisiyle bir anda geniş bir hayran kitlesine sahip oldu.

card image

Cem Baza

Oyuncu


Cem Baza

1974 yılında Ankara'da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Ana Sanat Dalı Oyunculuk Bölümü'nden 1996 yılında mezun oldu ve aynı yıl New York'a taşındı. New York'ta yaşadığı 14 yıl boyunca Yeni Medya ve Performans Sanatları ve Bilgisayar Bilimleri dallarında iki yüksek lisans yaptı. Bu süreçte oyuncu, yönetmen ve yazar olarak birçok tiyatro grubuyla ve solo, Türkçe ve İngilizce performans ve oyunlar sergiledi.

card image

Serhan Süsler

Oyuncu


Serhan Süsler

1977 yılında dünyaya gelen başarılı oyuncu Serhan Süsler Haliç Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünden mezun olmuştur. Oyunculuk çalışmalarını Aslı İslamoğlu Agent & Management bünyesinde sürdüren Serhan Süsler aslen Manisa’lıdır.

card image

Barış Öncü

Oyuncu


Barış Öncü

card image

Fulden Obiz

Oyuncu


Fulden Obiz

1990 Adana doğumludur. Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Tiyatro Ana Sanat Dalı Mezunudur.

card image

A. Erce Kardaş

Oyuncu


A. Erce Kardaş

1992 yılında İzmir’de doğdu. 2002-2007 yılları arasında İsviçre’de yaşadı. Tiyatro eğitimini İstanbul Aydın Üniversitesi’nde alan oyuncunun ilk oyununu, kendi çevirisi olan Bi Parça Plastik ile sahneledi. Sonrasında Jacques ile Efendisi oyununda rol aldı.

card image

Sercan ER

Oyuncu


Sercan ER

1994 İzmir doğumlu sanatçı ilk, orta ve lise öğrenimini İzmir’de tamamlamıştır. Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Anasanat Dalı 2018 mezunu olan oyuncu, İstanbul’da çeşitli özel tiyatrolarda oyunculuk ve reji asistanlığı yapmaktadır.

card image

Banu Topçu

Oyuncu


Banu Topçu

1986 yılında Konya’da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği bölümünde okurken ODTÜ Oyuncularında tiyatroya başladı. Studio Oyuncuları’nda Şahika Tekand yürütücülüğünde 2 sene oyunculuk eğitimi aldı. 2018 yılında Bahçeşehir Üniversitesi İleri Oyunculuk Bölümünde Yüksek Lisans Programını aynı zamanda romandan tiyatroya oyun uyarlama çalışması olan ‘Katharina Blum Karakterinin Basın Özgürlüğü ve İnsan Hakları Bağlamında İncelenmesi’ adlı tez ve oyun sahnelemesi ile bitirdi.

Takvim

Yeni sezon oyunlarımızın yer, saat ve tarih bilgilerine aşağıda ki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Detaylı Bilgi